MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 3831046
*
nr 383 1046
Ring
Lenght: ()
Silver, med stenar
Withdrawn
Auction date:
Monday October 24 2005
at 16:30:00
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken stenar vintage ädelmetall
-
8018 Karaff med sil..
19th century, cut glass, Ireland. Height: 17 cm, m..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:40
-
7112 RING
18k guld. Med tre små blå stenar. Weight: 2 g. Rin..//
Present: SEK 1500
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:38
-
7162 RING
23k, 1879, with a stone, omarbetad. Weight: 5, 5g ..//
Present: SEK 4800
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:27
-
1009 RING
Platina, med Brilliant 4, 08 ct (Laboratoriediaman..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:25
-
8274 SALVER
nickel silver, 84x54,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:16
-
8269 SERVING TABLE
”Teatime”, Claesson Koivisto Rune, för Swedese, me..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:21
*
Ring
nr 383 1046
Ring
Lenght: ()
Silver, med stenar
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday October 24 2005 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken stenar vintage ädelmetall
-
8018 Karaff med sil..
19th century, cut glass, Ireland. Height: 17 cm, m..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:40 -
7112 RING
18k guld. Med tre små blå stenar. Weight: 2 g. Rin..//
Present: SEK 1500
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:38 -
7162 RING
23k, 1879, with a stone, omarbetad. Weight: 5, 5g ..//
Present: SEK 4800
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:27
-
1009 RING
Platina, med Brilliant 4, 08 ct (Laboratoriediaman..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:25 -
8274 SALVER
nickel silver, 84x54,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:16 -
8269 SERVING TABLE
”Teatime”, Claesson Koivisto Rune, för Swedese, me..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:21



